Kuo teisminė mediacija skiriasi nuo teismo?

Teisinės konsultacijosSprendžiant didelį ginčą norite eiti teismo keliu? Gali būti, kad tai visai nėra reikalinga, nes viską gali sutvarkyti kur kas paprastesnė paslauga. https://www.medijuok.lt/ siūlo apsilankyti teisminės mediacijos procedūroje. Tačiau kas tai yra ir kuo skiriasi nuo teismo? Štai skirtumai, kurie skiria ir jungia teismą ir mediaciją.

Savanoriškas susirinkimas

Kvietimą į teismą jūs gaunate ir negalite jo nepaisyti. O teisminė mediacija – tai savanoriškas abiejų šalių susitarimas sėsti prie bendro stalo drauge su mediatoriumi ir išspręsti problemas. Jūs galite nebūti to susitarimo dalimi, savanoriškai nedalyvauti, neinicijuoti tokio dalyko. Nereikės teisintis, kad sergate, kad negalite atvykti ir pan. Teisminė mediacija yra neprivaloma, taigi, tai iškart atlaisvina požiūrį į ją.

Ta pati teisybės paieška – tos pačios svarstyklės

Teisybės ieškojimo kelias tiek teisminėje mediacijoje, tiek teisme bus panašus. Jeigu dvi pusės papasakos savo lūkesčius ir nusiskundimus, teisminės mediacijos metu mediatorius daugiau mažiau pateiks preliminarias išvadas, kaip teismas vertintų ir spręstų tokią bylą. Taigi, galima iš anksto sužinoti teismo rezultatus arba galimus kelius. Tiek mediacijoje, tiek teisme visi vadovaujasi tais pačiais įstatymais, ta pačia Konstitucija, ta pačia bylos medžiaga. Todėl kitas teisininkas (mediatorius) gali numatyti būsimos bylos eigą ir ją papasakoti.

Nėra priskirto nuosprendžio

Tačiau esminis skirtumas, skiriantis teismą ir teisminę mediaciją – tai to teisėjo plaktuko kaukštelėjimo nebuvimo. Teismas priskiria teisingumą, pateikia išvadą. Ją galima skųsti, tačiau vėlgi – tik kitame teisme, kuris galbūt viską matys panašiai ir priims savavališkai sprendimą. Tuo tarpu, teisminėje mediacijoje nėra tokio sprendimo. Tai pokalbis, kurio metu abi šalys sužino, ką gali daryti, kad pakeistų situaciją, kaip susitaikyti, ir koks būtų teismo sprendimas, jeigu teismas vyktų. Taigi, savanoriškame susitikime galima iš anksto suvokti, ar verta kažką duoti į teismą. Galimybė konfliktą išspręsti taikiai čia yra svarbi. Galima prieiti paprastą žmogišką kompromisą ir pasirašyti savo įsipareigojimus raštu, patvirtinant tai teisininkui.

Kaina

Kaip žinia, teismo išlaidos gali brangiai kainuoti, ir paprastai jos kainuoja tam, kas pralaimi bylą. Kainuoja advokato darbas, prokuroro, samdytų kitų institucijų ir pagalbininkų, gal dar ir dokumentų pas notarus teko daug pasidaryti. O štai teisminė mediacija gali būti ir išvis nemokama. Ir niekam po nuosprendžio nereikia už šį malonumą susimokėti milžiniškos sumos, todėl tai tik dar vienas privalumas dėl kurio verta naudotis mediacija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *