uniforma

Uniforma: privalumai ir trūkumai

Anksčiau mokyklinė uniforma buvo vienas svarbiausių visų mokyklų atributų, tačiau šiandien uniformos pasirenkamos tikrai ne visos mokyklos. Ar tai tikrai reikalinga – diskutuotinas klausimas, nes vieni pasisako už uniformą, kiti – kategoriškai prieš, ir vieningą sprendimą kartais priimti tikrai sunku. Taigi, kokie mokyklinių uniformų privalumai bei trūkumai?

Bene didžiausias privalumas yra tai, kad tai leidžia įvesti lygybę tarp mokinių: uniformos gali padėti bent kažkiek sumažinti patyčių atvejų, nes niekam ne paslaptis, kad gana dažnai mokiniai vieni iš kitų tyčiojasi ir dėl aprangos. Dėvėdami uniformas mokiniai atrodys daugiau ar mažiau vienodai, taigi, bent jau dėl aprangos tikrai neturėtų kilti patyčių.

Oficiali apranga, skirta mokyklai, gali padėti išmokyti disciplinos: juk uniforma visada turi atrodyti tvarkingai, ir jie patys privalo tai užtikrinti. Be to, galima būti tikriems, kad mokinių apranga neblaškys mokymosi proceso, nes visi bus apsirengę neutraliai.

Kai kurios mokyklos pasirenka uniformas ir tam, kad tai atspindėtų mokyklos prestižą. Dažniau uniformos pasirenkamos gimnazijoje nei vidurinėse mokyklose, ir gana dažnai tai liudija mokyklos gerą vardą.

Vis dėlto, tėvai gana dažnai baiminasi dėl mokyklinių uniformų kainos: juk vienos uniformos nepakanka, kai viena susipurvina, ją tenka nešti į valyklą, ir, deja, per vieną dieną uniforma išvaloma tikrai ne visada. Taigi, tenka įsigyti bent du uniformos komplektus. Nors uniformos paprastai siuvamos iš tikrai kokybiškų medžiagų, tačiau nėra jokių garantijų, kad uniforma bus tinkama ir kitąmet – jaunesni klasių moksleiviai auga tikrai sparčiai, taigi, ir uniforma išaugama gana greitai. Tačiau uniformos gana dažnai pasiteisina, nes netenka pirkti drabužių visoms savaitės dienoms, juk per metus tikrai nepakanka vieno ar dviejų drabužių komplektų, taigi, uniformos gali būti ir gana ekonomišku sprendimu. Jei vaikai pernelyg greitai išauga savo uniformą, kartais pavyksta sėkmingai ją parduoti jaunesnių klasių moksleiviams ir atgauti dalį pinigų.

Taigi, mokyklinės uniformos turi tikrai nemažai privalumų – uniforma sumažina patyčių skaičių, kas tikrai yra nemažas pasiekimas, apranga neblaško mokymosi proceso, o mokiniai išmoksta tvarkingumo.