Viešosios kalbos, kurios yra būtinos laikant lietuvių kalbos egzaminą, kelia tikrą siaubą dažnam dešimtokui ar dvyliktos klasės moksleiviui. Nors ir suvokiama, kad bijoti tikrai nėra ko, tačiau baimė dėl to nesumažėja, ir vis dėlto, tuo atveju, jei norima nugalėti savo baimę, visų pirma yra labai svarbu tinkamai pasiruošti kalbą.
Gana dažnai iškyla klausimas, nuo ko vertėtų pradėti – juk ne visada taip paprasta pasiruošti tikrai gerą kalbą. Kaip ir visais atvejais, rengimasis turėtų prasidėti nuo temos sugalvojimo, o jau tada galima imtis rimtesnių darbų. Taigi, vertėtų pagalvoti apie tai, kokia tema patiktų šnekėti patiems – juk tokiu atveju pasiruošti kalbai bus kur kas paprasčiau. Jei pasirenkama tokia tema, kuri yra „arti širdies“, paprastai norima savarankiškai gilintis ir kuo daugiau sužinoti. Taigi, tai galėtų būti pirmuoju žingsniu, ruošiantis kalbai.
Tuomet, kai nuspręsite, kokia tema norėtumėte kalbėti, galite pradėti rinkti įvairią informaciją, kuri gali padėti jums pasiruošti kalbos tekstą. Gana dažnai praverčia pasiieškoti informacijos apie įvairias knygas, o tai galite rasti tokiuose internetiniuose puslapiuose, kuriuose publikuojami įvairūs rašto darbai ei pratybų atsakymai. Galite net neabejoti, kad čia pavyks rasti tikrai naudingos informacijos, kuri gali padėti jums pasiruošti tikrai gerą kalbą.
Gana dažnai daroma ta pati klaida – kalbos tekstą mokomasi mintinai. To daryti tikrai nevertėtų, nes tai – ne eilėraštis, kurį galite išpyškinti vos per pusę minutės. Deja, gana dažnai nutinka taip, kad išmokus kalbą mintinai ir pamiršus tam tikrus žodžius nebežinoma, ką kalbėti toliau, taigi, vertėtų vengti tokios klaidos. Taip pat gana dažnai nutinka ir taip, kad mintinai išmoktas tekstas neleidžia palaikyti reikalingo kalbėjimo tempo, o tai gana dažnai yra tikrai ženklus trūkumas.
Prieš einant sakyti viešąją kalbą, vertėtų atrasti tokius būdus, kurie leistų jums atsipalaiduoti, ir nereikėtų pamiršti, kad kalbėjimo metu tikrai nieko baisaus nenutiks. Kadangi tam tikrai ruošėtės, tikrai nereikėtų galvoti apie nesėkmę, nes taip nutikti paprasčiausiai negali, nes kalbai buvo ruoštasi ne taip ir trumpai.