Kas yra nivelyras?

Nivelyras yra geodezijos instrumentas, kurio pagalba galima atlikti įvairius matavimus. Tokie nivelyrai skirti žemės taškų aukščių skirtumams nustatyti. Taip pat jų paskirtis susijusi su tuo, kad galima žymėti horizontalius paviršius. Kokie būna nivelyrai?

Speciali įranga geodezijaiNivelyrus galime suskirstyti į tam tikras rūšis. Toks rūšiavimas padeda pirkėjams pasirinkti tinkamiausią prietaisą. Juos galima skirstyti pagal konstrukciją: optiniai, hidrostatiniai, skaitmeniniai ir elektroniniai. Tiesa, reikia paminėti, kad optinius nivelyrus dar galima suskirstyti į mechaninius ir automatinius. Pavyzdžiui, optinis mechaninis nivelyras turės optinį gulsčiuką ir žiūroną. Tai yra pagrindinės šio prietaiso dalys. Taip pat jame yra elevacinis sraigtas. Jis skirtas tam, kad galima būtų nustatyti žiūrono vizavimo ašį. Optinis automatinis nivelyras skiriasi nuo mechaninio tuo, kad jame yra sferinis gulsčiukas, kuris kartu su vizavimo ašimi automatiškai užima tinkamą padėtį t.y. horizontalią. Svarbu paminėti, kad optiniai automatiniai prietaisai šiuo metu yra patys perkamiausi. Jų populiarumą lėmė paprastas jų valdymas ir tikslūs matavimo rezultatai. Pagrindinė optinio automatinio nivelyro dalis yra kompensatorius. Jo diapazonas, kuriame jis veikia, priklauso nuo konstrukcijos.

Tuo tarpu skaitmeninis arba elektroninis nivelyras taip pat yra automatinis prietaisas. Dirbant tokiu prietaisu žiūronas taikomas į matuoklę ir reikia paspausti mygtuką. Tuomet belieka tik peržiūrėti ekrane parodytą informaciją. Šiame skaitmeniniame indikatoriuje bus parodyta matuoklės atskaita ir iki jos esantis atstumas. Kita nivelyro rūšis – hidrostatinis. Jis pagamintas taip, kad yra pripildyti vamzdeliai skysčio ir tie vamzdeliai yra sujungti su gumine žarnele. Vamzdeliai yra pažymėti padalomis. Kitaip sakant hidrostatinis nivelyras veikia susisiekiančių indų principu.

Visi nivelyrai skirti tam tikriems darbų procesams atlikti. Jie gali praversti statybose, tiesiant tunelius, žemės paviršiams stebėti ar matuoti ir kt. Kiekvienas prietaisas turi daug panaudojimo galimybių. Vis dėl to ne tik jų skirstymus ar panaudojimo galimybes reikia žinoti. Ne mažiau svarbu ir tai, kad pirkėjai, kuriems reikalingas toks prietaisas, išsirinktų labiausiai jiems tinkamą nivelyrą. Tik tinkamai parinktas prietaisas gebės atlikti darbus tikslingai. Pirkėjai tuomet darbus atliks efektyviai ir tiksliai. Dėl to, svarbu pirkti prietaisą pagal technines savybes ir veikimo principą t.y. rūšį. Taip pat svarbu pirkti prietaisą tik iš patikimų pardavėjų, priešingu atveju rizikuojama įsigyti blogai veikiantį ar netikslius matavimus atliekantį nivelyrą. Šiuo metu yra įvairių gamintojų prietaisai, o pirkėjas turi išsirinkti iš tokios gausos tik labiausiai tinkantį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *