Kam naudingas profesinės rizikos vertinimas darbo vietoje?

Darbuotojų sauga Europoje yra labai svarbus žmonių darbo rodiklis. Tam kuriami įstatymai ir specialios priemonės, šiai saugai užtikrinti. Už darbų saugą yra atsakingas kiekvienas, kurį liečia darbo procesas. Savo sėkminga veikla besirūpinančios įmonės nuolat pažindina darbuotojus su darbų sauga, kad šie žinotų, kaip tinkamai turi elgtis ir kokios yra jų, kaip darbuotojų, pareigos, kurias numato galiojantys įstatymai.

Saugos reglamentavimas

Darbų sauga yra apibrėžta Europos Sąjungos direktyvose, todėl tai yra taisyklės, taikomos kiekvienai Lietuvoje veikiančiai įmonei. Direktyvos nesilaikymas užtraukia atsakomybę, kuri priklauso nuo taisyklių pažeidimo laipsnio ir punktų. Norint pasiekti geriausius darbų saugos rezultatus, įmonėje turi būti nuolat atliekamas profesinės rizikos vertinimas darbo vietoje. Jo pagrindu yra užtikrinama profesinės rizikos prevencija, darbuotojų informavimas ir profesinis mokymas bei būtinų priemonių organizavimas ir įgyvendinimas.

Vertinimo atlikimas

Kad būtų galima imtis reikalingų saugos priemonių, norint užtikrinti privalomą darbų saugą, privalomas etapas įmonėje – profesinės rizikos vertinimas darbo vietoje. Tai procesas, kurio metu įvertinamos rizikos ir pavojai sveikatai, galintys iškilti šioje vietoje dirbantiems žmonėms. Poveikį ir žalą sveikatai gali sukelti specialios naudojamos medžiagos, taikomi darbo metodai ir sistemos, speciali naudojama įranga. Pagal numatytus kriterijus, profesinės rizikos vertinimas darbo vietoje turi būti atliekamas, analizuojant tam tikras sąlygas:

Kokios yra rizikos galimybės žmogui, jei iškiltų numatomas pavojus, Galimų traumų sukėlėjų šaltiniai ir potencialūs pavojingos vietos, Prevencinių apsaugos priemonių numatymas, Esamų pavojų šalinimo galimybė.

Vertinimo galimybės

Profesinės rizikos vertinimas darbo vietoje gali būti atliekamas keliais etapais. Pirmasis yra kai vertinimas atliekamas kolektyviškai. Tai reiškia, jog tokio vertinimo darbuose dalyvauja ne tik darbdavys ir jo atstovas, bet ir įmonės darbuotojai. Visi jie yra konsultuojami, supažindinami su rizikos vertinimo gautomis išvadomis ir pateikiami realūs prevencijos scenarijai bei patarimai, kaip kiekvienam užtikrinti pagal pareigas priklausančią darbų saugą. Taip pat už darbų saugą atsakingos įmonės privalo itin daug dirbti su darbdavių konsultacija. Po rizikos įvertinimo, darbdavys turi sudaryti rizikos sričių koordinavimo planą. Jam aktualu numatyti kiekvienam darbuotojui ir atskiroms pareigybėms taikomas saugos prevencijos priemones. Įmonė turi numatyti tam reikalingus metodus, priemones bei biudžetą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *