Chlamidija
Chlamidija yra viena iš labiausiai paplitusių lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI). Chlamidija galite užsikrėsti lytinių santykių, analinio ar oralinio sekso metu. Kadangi chlamidija dažnai nesukelia jokių simptomų, daugelis chlamidioze sergančių žmonių to net nežino ir nesąmoningai užkrečia kitus žmones. Reguliarūs patikrinimai gali reikšmingai padėti sumažinti chlamidijos plitimą. Šiuos patikrinimus atlieka gydytojas ginekologas.
Chlamidijų infekcijos yra sėkmingai gydomos ir išgydomos, tačiau svarbu kuo greičiau pradėti skirtą gydymą. Visiškai negydoma chlamidija gali sukelti labai rimtų komplikacijų.
Chlamidijos etiologija
Kiekvienas seksualiai aktyvus žmogus gali susirgti chlamidijomis. Bakterijos, sukeliančios chlamidiją, perduodamos per makšties skystį ir spermą, o tai reiškia, kad visų lyčių žmonės, turintys lytinių santykių, gali užsikrėsti chlamidijomis ir užkrėsti savo partnerius. Jei esate nėščia ir sergate chlamidija, galite ja užsikrėsti savo naujagimį.
Chlamidijos paplitimas
Chlamidijos yra dažniausia bakterijų sukelta LPI. 2019 m. buvo pranešta apie beveik 2 milijonus chlamidijų atvejų JAV. Tikėtina, kad infekcijų skaičius dar didesnis. Palyginti su ankstesniais metais, 2019 m. užsikrėtimo lygis padidėjo tarp visų lyčių, visų rasių ir etninių grupių žmonių. Dauguma chlamidijos atvejų yra besimptomiai, o tai reiškia, kad nėra jokių infekcijos požymių ar simptomų, kurie padėtų ligą lengvai identifikuoti. Daugelis iš šių atvejų greičiausiai lieka taip ir nepranešti.
Dėl tam tikrų demografinių savybių (pvz., amžiaus, lyties ir rasės) gali padidėti chlamidijos rizika. Didesnė tikimybė, kad jums bus diagnozuota liga, jeigu jūs:
1) esate paauglys arba jaunas suaugęs asmuo nuo 15 iki 24 metų. Daugiau nei pusė visų diagnozuotų chlamidijų atvejų pasitaiko šioje amžiaus grupėje;
2) esate moteris nuo 15 iki 24 metų. Šios amžiaus grupės jaunoms moterims yra atliekamos profilaktinės chlamidijų patikros, o užsikrėtimo lygis tarp tiriamųjų yra ganėtinai didelis;
3) esate vyras, turintis lytinių santykių su vyrais. Chlamidiozė dažniau paveikia vyrus, turinčius lytinių santykių su kitais vyrais;
4) Esate juodaodis. Chlamidijų infekcijos dažniau paveikia juodaodžių populiacijas.
Didesnis užkrėtimo tarp tam tikrų grupių lygis ne tiek susijęs su seksualiniu elgesiu, o greičiau su prieigos prie LPI prevencijos išteklių trūkumu. Pavyzdžiui, didesnė tikimybė, kad chlamidijos plinta nuo vieno žmogaus per kitą bendruomenėse, kuriose yra didesnis užsikrėtimo lygis. Ir labiau tikėtina, kad jis išplis tarp grupių, kurios neturi lengvos prieigos prie lytinio švietimo arba kliūčių užsikrėsti LPI, pavyzdžiui, prezervatyvų.