Vėžys – šio amžiaus baisiausia liga, su kuria, nors ir kovojama labai intensyviai, sunku pasiekti geriausių rezultatų, įvardinti tiklsias ligos priežastis ir atrasti efektyviausią kovos būdą. Kruties vezys ir kiaušidžių vėžys – vieni pavojingiausių moterų tarpe, tuo tarpu vyrams daugiausiai pavojaus kelia prostatos, kepenų bei storosios žarnos vėžys.
Krūties vėžio priežastys ir požymiai
Apskritai bet koks onkologinis susirgimas atsiranda tuomet, kai sutrinka ląstelių dalijimosi procesas žmogaus organizme. Ląstelės, sudarančios visus audinius, gali mutuoti, o joms mutavus natūrali audinių keitimosi apykaita ir pasikeičia. Šiuo atveju krūtyje pieno liaukų arba latakėlių ląstelės pradeda daugintis ypač sparčiai ir išplinta į kitus organus. Pirmieji ir dažniausi besiformuojančio krūtyje vėžio požymiai yra atsiradęs nedidelis kietas, neskausmingas darinys arba pasikeitusi visos krūties bei spenelio forma – galimas įdubimas ar kitokia deformacija. Kartais iš spenelio gali imti tekėti išskyros su kraujo priemaišomis. Taip pat gali atsirasti limfmazgių padidėjimas prie pažasties. Klinika Northway savo internetinėje svetainėje pateikia kelias krūties vėžio formas. Pirmoji – neinvazinis vėžys, kurio metu pakitimai esti tik ląstelėje ir kai nėra jokių metasfazių. Tačiau negydoma šita forma gali transformuotis į kitą krūties vėžio stadiją, kuri žymiai pavojingesnė – invazinį vėžį, kurio metu piktybiniai procesai jau persikelia už epitelio ląstelės ribų ir jau persikelia į gretimus audinius. Ligos priežastis, kaip ir apskritai visų onkologinių susirgimų (išskyrus gimdos kaklelio vėžį, kuris paaiškinamas žmogaus papilomos virusu), priežastis, paaiškinti nėra paprasta. Paprastai linkstama manyti, kad tai genetinių ir išorinių veiksnių kompleksiškas nulėmimas. Dažnai onkologiniai susirgimai priskiriami savotiškai „loterijai“, tačiau kiekvienas žmogus turėtų žinoti, kad prevenciškai jis gali kontroliuoti vėžio tikimybę. Pavyzdžiui, vežio rizika padidėja esant dideliam antsvoriui, rūkant, vartojant alkoholį ar turint kitų žalingų įpročių, taip pat besaikis angliavandenių, cukraus vartojimas, kadangi visiems gerai žinoma, kad vėžinės ląstelės maitinasi cukrumi. Taip pat manoma, kad kruties vezys dažniau užklumpa tas moteris, kurios dažniau vartoja raudoną mėsą, nuolat vartoja kontraceptines priemones. Galų gale bene labiausiai žmogaus organizmui kenkia – stresas ir įtampa, tampanti viena iš visų vėžinių susirgimų priežasčių. Kitų vėžinių susirgimų riziką didina radiacija, oro užterštumas, cheminės medžiagos ir daugybę kitų aspektų, kuriuos įvertinęs žmogus gali padėti sau šios baisios ligos riziką sumažinti.
Svarbu – ankstyva diagnozė
Kaip ir bet kurio vėžinio susirgimo, geriausia gydymo priemonė yra – ankstyva diagnostika, kada ligos židinį galima spėti pašalinti, vėžinėms ląstelėms nepradėjus plisti į gretimus audinius. Būtent todėl, pastebėjus anksčiau minėtus požymius ir pakitimus krūtyje, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją mamologą, kuris, aplikęs pirmines apžiūras, nustatys tolimesnius žingsnius. Nors krūties vėžys dažniau užkluma vyresnio amžiaus moteris, liga, atsižvelgiant į sergančiųjų amžiaus vidurkį, vis „jaunėja“. Štai dvidešimt aštuonerių metų Aistė, visai netikėtaii apčiuopusi nedidelį darinėlį krūtyje sunerimo, tačiau ne iš karto skubėjo pas gydytoją. Tik įsitikinusi, kad šis nenyksta, ir nuvykusi pas gydytoją mamologą suprato, kad, jei būtų delsusi ilgiau, šiandien galėtų būti per vėlu. Jaunai moteriai buvo diagnozuotas neinvazinis krūties vėžys, tačiau bet kuriuo metu galintis persikelti į greta esančias ląsteles. Northway klinikoje dirbantys aukščiausios kvalifikacijos mamologai Aistei parinko efektyviausius chirurginio gydymo žingsnius, todėl šiandien tik nedidelis randelis merginai primena apie buvusią diagnozę. „Kol vėžys nepaliečia mūsų pačių, jis mums atrodo tolimas, toks, koks visada praeis pro šalį, mus aplenks, juk man nieko panašaus nutikti negali, tačiau kai nutinka, tu supranti – nutikti gali ne tik tau, tavo mamai ar draugei…tu esi toks pats menkas kaip kiti“-samprotauja mergina ir ragina visas moteris laiku pasitikrinti.